Ha a teknősünk nem tudja mozgatni végtagjait, azok mozdulatlanul lógnak, vagy görcsben állnak, akkor bénulás állhat a háttérben. Bénuláshoz vezethetnek az ízületek kopásai idősebb állat esetében. Ám bármilyen korban jelentkezhet a bénulás, amelyet hiánybetegség, idegrendszert ért károsodás, vagy mérgezés válthat ki. Ebben a helyzetben feltétlenül figyelnünk kell a terráriumban lévő vízszint csökkentésére, a vízszintes felület biztosítására. Az állatnak adjunk nagyobb adag vitamint és juttassunk nagyon ultraibolya sugárzást számára. Természetesen állatorvosi vizsgálat és kezelés is szükséges ezek mellé.
Előfordulhat, hogy a teknős nem tudja kinyitni a szemét, szemhéjai összeragadtak és duzzadtak. Ennek a betegségnek kiváltó oka még ismeretlen, de a duzzadt szemhéjjal együtt étvágytalanság, fogyás léphet fel. A betegség kialakulásában szerepe lehet az A-vitamin hiányának, a Harder-féle mirigyek megbetegedésének is.
Az úgynevezett fehérfoltos betegség tünetei a has- és hátpáncélon megjelenő fehér foltok és az étvágytalanság. Valószínűleg vitaminhiány következtében alakul ki.
A gombás fertőzéssel borított terület úgy néz ki, mintha vattával lenne az állat teste, testrésze befedve. Főleg a már sérült bőrfelület fertőződik könnyen, emiatt ha több teknős él együtt, akkor a fertőzött állatot el kell különíteni társaitól. Addig nem is szabad visszahelyezni a többiek közé, amíg tünetei teljesen el nem múlnak.
A teknősök daganatos megbetegedései a páncélom és/vagy a bőrön jelentkezik. Ha a csomó kemény, elképzelhető, hogy rákos sejtburjánzásról van szó. Csomókat idézhet azonban elő parazita is, ezért az állatot szakembernek kell megvizsgálnia.
További érdekességekért kérjük keressék fel Facebook oldalunkat!
(Forrás: otthonikedvenc.hu; Fotó: tortoisetrust.org)