Mi is a hangunkkal kommunikálunk, de nem csak azzal. A technika, a modern eszközök segítségével már hangok nélkül is tudunk egymással érintkezni. A hangjukkal kommunikáló állatokat is ugyanúgy zavarják az ember által keltett zajok, hiszen sok faj nemcsak színezetével, táncával hívja fel magára leendő párja figyelmét, hanem a hangjával is. Ha ebbe a zajszennyezéssel beleavatkozik az ember, akkor megnehezítik a párválasztást. Ezen kívül máshogy is befolyásolja a zajszennyezés az állatvilágot.
Egy halfaj egyedei sérülés esetén olyan anyagot termelnek, amely a fajtársaik számára egyértelmű vészjelzésként szolgálnak.
Egy kísérletben a kutatók arra szerettek volna választ kapni, hogy az adott halfaj egyedeire hatással van-e a motorcsónak hangja. Néhány példány feláldozásával, a halak bőréből kinyert vészjelző anyagot bocsátottak a vízbe. Egyik esetben nem hallották a motorcsónak hangját, másik esetben igen.
Amikor nem hallatszott a motorcsónak hangja, akkor a halak nem bújtak el, ugyanúgy viselkedtek, ám, ha nem volt jelen a mesterséges zaj, akkor a vészjelzésre úgy reagáltak, ahogy kell. Ez azt jelenti, hogy az ember által keltett mesterséges zajok által sokkal sebezhetőbbé válhatnak az állatok.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!