Szerkesztőség
2014.07.17.
Számos olyan halbetegség van, ami akváriumi halakon nem jelentkezik a zárt rendszernek köszönhetően. Ha mégis megbetegszik díszhalunk, a kórokozók kimutatása és gyógykezelése is speciális felkészültséget igényel, ezért kórokozók alapján szokták csoportosítani.
Szerkesztőség
2014.07.15.
A sziámi harcoshal (Betta splendens), vagy más néven betta Dél-Ázsiából a thaiföldi állóvizek lakója. 1892-ben jelent meg Európában, és azóta az egyik legkedveltebb díszhalnak számít. A labirinthalak családjába tartozik, amely család egyedeinek jellegzetessége a labirintkopoltyú, amellyel képes biztosítani számukra oxigénigényük egy részét a légköri levegőből.
Szerkesztőség
2014.07.14.
Mint minden élőlénynek, így az akváriumban élő halaknak is szükségük van oxigénre. A természetben a víz oxigénellátását biztosítja a növények oxigéntermelése, valamint a levegőből vízbe jutó oxigén. Az akváriumban történő szellőztetéséről nekünk, haltartóknak kell gondoskodnunk.
Szerkesztőség
2014.07.11.
Az aranyhal (Carassius auratus auratus) Ázsiából és Kínából származik. A pontyfélékhez tartozik, hossza 16-20 cm. A kerti tavakban élő példányok elérhetik a 35 cm-t is. Lakásban és kertben is tartható, ismerkedjünk meg vele közelebbről.
Szerkesztőség
2014.07.06.
Krokodilt láttak egy krétai tó partján, és a hatóságok megerősítették, hogy a róla készült fotók és videofelvételek nem hamisítványok.
Szerkesztőség
2014.06.30.
Minden hüllőrajongó imádja nézegetni kedvenceit. Egy szabadtéri terrárium vagy egy kertből elkerített rész segítségével szinte a természetben leshetjük meg őket. A legfontosabb, hogy ehhez legyen egy saját kertünk, bár erkélyen vagy teraszon is gyönyörű lakrészt alakíthatunk ki kedvencünknek. A szabadtéri szállás egyik nagy előnye, hogy nagyobb teret, és mindenekelőtt természetes napfényt tudunk biztosítani nekik. A lámpák a természetes fény közelébe sem érhetnek, ugyanakkor ne feledkezzünk meg arról, hogy a kinti szálláshelynek mindig legyenek árnyékos részei is. Az európai szárazföldi teknősöket szokták leggyakrabban a szabadban tartani, ezek az állatok áprilistól szeptemberig legtöbbször kint lehetnek. A csak lakásban tartott teknősöket inkább csak a nyári melegben tegyük a kerti birodalmukba.
Szerkesztőség
2014.06.24.
Itt a nyár, a nagy meleg, ilyenkor jóval több törődést igényelnek az akváriumban tartott halaink is. Azonban bármennyire is lelkiismeretesen foglalkozunk velük, így is elkerülhetetlenek a halbetegségek. Ezeket - mint minden betegséget - tüneteik alapján ismerjük fel. A tünetek egy része azonban általános. csak arra hívja fel a figyelmet, hogy valami nincsen rendben. Vannak azért speciális tünetek, amelyek konkrétan egy-egy betegségre utalnak. A betegségek egy részénél a tünetek csaknem egyik napról a másikra, esetleg még hamarabb alakulnak ki (heveny tünetek), más esetben csak lassan (étvágytalanság, lesoványodás - idült betegségek) fejlődnek ki.
Szerkesztőség
2014.06.23.
Különleges kalandok részesei lehettek azok, akik szombaton, az év egyik legrövidebb éjszakáján ellátogattak a Szegedi Tudományegyetem füvészkertjébe vagy a Szegedi Vadasparkba. A vállalkozó kedvű természetbarátok napnyugta után zseblámpával és térképpel felszerelkezve megtapasztalhatták, milyen is az éj sötétjébe burkolózott füvészkert. A látogatóknak kalandtúrán kellett felkutatniuk az állomáshelyeket, ahol a növényvilággal és a természettel kapcsolatos, minden érzékszervet megmozgató játékos feladatok vártak rájuk.
Szerkesztőség
2014.06.18.
Napjainkban a kerti tavak reneszánszát éljük, egyre több ház mellett található kisebb tavacska, benne halakkal. A különböző tóépítési reklámkiadványokban gyönyörű kristálytiszta vizű tavak láthatóak. Szinte sugárzik belőlük a tökéletesség, a legszigorúbb feng-shui előírásoknak megfelelés. Ennek köszönhetően sokan kedvet kapnak, és belevágnak kerti tó telepítésébe. Egy kerti tó azonban biológiailag is életre kel a vízzel való feltöltés után. A betelepített növények talajával, a halakkal és a környezetből azonnal érkező kisebb nagyobb élőlényekkel kialakul tavunk mikrovilága, önálló biotópja.
Szerkesztőség
2014.06.16.
Itt a nyár, vele együtt a jó idő és a sok napfény. Ilyenkor a hüllőinknek is kijár a kerti „nyaralás”! Persze mindent csak módjával, hiszen ennek a tartásmódnak is megvannak a szigorú szabályai. Hazánkban az időjárás szabja meg, hogy pontosan mikor is tehetjük ki az állatokat a szabadtérre sütkérezni. Napoztatás előtt kísérjük figyelemmel az időjárás-előrejelzést, mert egy hirtelen lehűlés nagy károkat okozhat kisállatunk szervezetében. Hűvösebb idő esetében inkább tegyük vissza őket a szobai terráriumba!
Szerkesztőség
2014.06.11.
Lubickoló halak a kerti tóban? Igazán nagyszerű látvány. Nem mindegy azonban, hogy milyen fajokkal népesítjük be tavunkat. Íme, néhány tipp, hogy megtalálja a megfelelő halakat a kerti tóba. A halak ugyanis nem csupán jól mutatnak a tavacskában, hanem nagy hasznukat is vehetjük: megeszik a szúnyoglárvákat és a tóba pottyant rovarokat, valamint felkavarják az iszapot a benne lévő mikroorganizmusokkal együtt. Fontos azonban, hogy figyelembe vegyünk néhány szempontot, mielőtt kiválasztjuk a megfelelő halfajokat! A legalapvetőbb szabály, hogy csak akkor telepítsünk a tóba halat, ha lesz elég helyük úszkálni. Nem csak a tó felülete, hanem a mélysége is fontos szempont. Egy közepes méretű hal számára legalább fél köbméter víz szükséges.
Szerkesztőség
2014.06.04.
Az állattartók egyik legnagyobb tragédiája, ha kis házi kedvencük elpusztul. A legtöbb állattartó tudja, hogy a kutyák körülbelül 8-10, a macskák pedig 12-14 évig élnek. De mi a helyzet a halakkal? Amikor úgy döntünk, hogy beszerzünk egy-két halat otthonra, a legkevésbé sem gondolunk azok várható életkorára. Ha nem is vagyunk tisztában vele, a kedvtelésből tartott halak - megfelelő gondoskodás mellett - akár több évig is elélhetnek. Erre azonban csak akkor van lehetőségük, ha valóban odaadó gondoskodással nevelgetjük őket.