Tudósok egy csoportja felmérést készített a telihold által kiváltott viselkedés közvetlen és közvetett összefüggéseiről, amiből kiderül, hogy a Hold fényét eltompítja és megzavarhatja a mesterséges fényszennyezés a természetes cselekvési mintákat. Az éjszakai állatok a Hold fényének erősségéhez, a Holdhoz köthető ciklushoz igazítja viselkedését.
Más állatok még titokzatosabb módon követik a Holdat, ugyanis az állatvilágban számos faj a holdciklushoz igazítja a megtermékenyülést, a vándorlást.
A kutatócsoport három kategóriát különböztetett meg a Hold hatásait illetően: élelemszerzés, szaporodás, kommunikáció. Ezek után szemügyre vették az állatok viselkedését a holdciklus változására.
A szaporodás kategóriában azt tapasztalták, hogy decemberben a Nagy-korallzátonynál minden évben ugyanabban az időpontban a korallok lerakják petéiket. Ebben az időszakban virágállatok lövellik ki spermáikat, petesejtjeiket a megtermékenyülés érdekében.
A kommunikáció kategóriájában a nagy fülesbaglyoknál figyelték meg azt, hogy teliholdnál sokkal gyakrabban villantják meg az ezüstös fényben a nyaknál található fehér tollaikat. Más baglyok pedig éppen ekkor visszahúzódóbbak a ragadozók elkerülése érdekében. Ez jellemző a szárazföldi állatokra is.
A tengeri állatfajokat befolyásolja az apály és a dagály érkezése.
Egy tel-avivi tudós arról számolt be, hogy ez a témakör nem igazán kutatott, mert sokan félnek az éjszakai teremtményektől és a megfigyelés is nehézkes olyankor. Azt sem tárták még fel, hogy a mesterséges fények hogyan hatnak a természetes ciklusra.
(Forrás: lisa-fan-fiction-by-gooofy.blogspot.hu)