A városba belátogató állatok közül a róka szokta a legnagyobb ijedelmet okozni. Ezek az állatok nagyon jól alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, így gyorsan felismerik a bajt. Ha csökken életterük és fogy a táplálék is, akkor nem restek emberek közelébe menni és ott beszerezni a fogukra valót.
Míg más emlősök nem tudnak nagyobb galibát okozni az ember tulajdonában, addig a róka már igen. A kisebb testű szárnyasokat könnyedén elkapja, ellopja a tojásokat, kiborítja a kukát élelem után kutatva. Ha nem talál magának megfelelő táplálékot, akkor észre sem vesszük, hogy róka járt a közelünkben.
A közelünkben megjelenő róka mégsem emiatt kelt félelmet az emberekben, hanem inkább a veszettség ténye. A rókapopuláció egyre nő és köztük veszett példányok is előfordulnak. A fertőzött állat barátságosnak tűnik, akár meg is tudná fogni az ember. Az ilyen állatot messziről figyeljük meg. Ha nekimegy tárgyaknak, céltalanul lődörög, habzik a szája és nyáladzik, akkor valószínűleg veszett. A már rutinos városban portyázó, de nem veszett rókák is lehetnek viszonylag barátságosak, de akkor sem szabad befogni azokat.
A rókajárástól úgy tudunk megszabadulni, ha a szemetest elzárjuk, vagy lezárjuk a tetejét. Ne hagyjunk kint semmilyen háziállatnak az eledelét és a kerítés legyen stabil, mindenhol zárt. Ha nagyobb testű kutyánk van, akkor a rókajárás is szinte biztos, hogy kizárt.
(Forrás: otthonikedvenc.hu; Fotó: 8.kerulet.ittlakunk.hu)