Modern életünkre nemcsak a technikai eszközök léte és használata a jellemző, hanem a műanyag tárgyak is. Rendre használjuk ezeket, és egy részüktől minden gondolkodás nélkül meg is szabadulunk. Ha környezettudatosan cselekszünk, akkor jó esetben a szelektív hulladékgyűjtőben landolnak, rossz esetben pedig a természetet szennyezzük. A műanyag tárgyaktól (legyen az szatyor, zacskó, flakon, öngyújtó, papucs, bármi) egy pillanat alatt meg tudunk szabadulni, ám a természetnek ehhez akár évtizedekre, évszázadokra van szüksége.
A tudósok úgy becsülik, hogy az óceánban található műanyag hulladék száma nagyobb az 5 trillió (!!!) darabnál. A Csendes-óceánban meg is figyelhető az a folt, amelyet műanyag hulladék alkot.
Természetesen a műanyag az állatokat sem kerüli el. A tömegesen pusztuló madarak testét felbontva sűrűn találkoznak azzal a tudósok, hogy műanyag darabkák, tárgyak vannak az gyomrukban. Az állatok kíváncsiak, lenyelik a tárgyakat. Habár telítettségérzést kelt, de energiát, tápértéket nem képviselnek, így a madarak legyengülnek és végül elpusztulnak.
A műanyag egy része miniatűr darabokká szétesett hulladékot jelent, amelyet az óceán apró élőlényei kebeleznek be. A nagyobbakat a halak és a madarak, a még nagyobbak pedig az emlősök. Minden tápláléklánci szinten megtalálható a műanyag.
A tudósok szerint a bolygó lakosságából legalább hét milliárd embernek kellene szokásain, életformáin olyan drasztikusan változtatni, hogy ezt a folyamatot meg lehessen állítani.
További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!