Jump to content

Újra lábra álltak az egerek

2016. 04. 14. 19:00

Egereken próbálják azt a génmódosítást, amellyel a szklerózis multiplexben szenvedő emberek gyógykezelésében is hatásos lehet.

A kis rágcsálókon olyan őssejtekkel végzett terápiát kezdtek el, amely során a járásképtelen állatok újra mozogni tudtak. Ahhoz, hogy az állatoknál a szklerózis multiplexhez hasonló állapotot alakítsanak ki, genetikai módosítást hajtottak végre. Olyan jól sikerült, hogy a rágcsálók meg sem tudtak saját lábaikon állni. A beteg állapot elérése után őssejt terápiában részesítették az egereket és azt vették észre, hogy nagyjából két hét elteltével újra mozogni tudtak. Az utána következő időben sem romlott az állapotuk, gyógyulásuk teljes vagy részleges volt.

A szklerózis multiplexes betegek tünetei a zsibbadástól egészen a mozgáskorlátozott állapotig megfigyelhető. Gyógyszerekkel lassítható a betegség, de a későbbi stádiumokban már a gyógyszerek nem elegendőek. Ezzel a kutatással is közelebb szeretnének az orvosok jutni ahhoz, hogy az ebben az autoimmun betegségben szenvedő emberek bajára gyógyszert fejlesszenek ki.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu; flickr.com/kép)