Jump to content

Fenntartható bevásárlás: új szokások kis lépésekben (X)

2010. 05. 08. 12:35

A tavasz a megújulás ideje – miért ne használhatnánk ki ezt az időszakot arra, hogy a mindennapjainkat tudatosabbá, fenntarthatóbbá tegyük? A Nestlé és a SPAR közös Évtervező kampánya hónapról hónapra segít apró, mégis hatékony lépésekkel elindulni a környezettudatos életmód felé.

 
 

Tavaszi megújulás – szokásaink újragondolása

A tavasz sokak számára a megújulás időszaka. Ilyenkor szívesen felfrissítjük a mindennapjainkat, legyen szó az otthonunkról, az étrendünkről vagy épp a szokásainkról. A természet ébredése minket is változásra inspirál, ám a tartós életmódváltáshoz türelem kell: kutatások szerint átlagosan 66 nap szükséges ahhoz, hogy egy új szokás valóban a mindennapok részévé váljon. Nem csoda, hogy sokan elakadnak útközben – gyakran a túlzott elvárások vagy a megfelelő tudás hiánya miatt.

Most, hogy a természet is új lendületet ad, miért ne kezdenénk el mi is tudatosabban alakítani az életünket? A Nestlé és a SPAR közös kampánya, az egész éven át tartó Évtervező ehhez kínál inspirációt és praktikus segítséget: hogy a fenntarthatóbb, egészségesebb életmód elérése apró lépésekkel, de biztosan valósággá váljon. Az online Évtervező nem csupán recepteket és tippeket biztosít bárki számára, hanem a szokások kialakításában is segít, hónapról hónapra kísérve végig a felhasználókat egy fenntarthatóbb életmód felé vezető úton.

Tudatos bevásárlás: kis lépésekkel a fenntarthatóság felé

De hogyan lehet a fenntarthatóságot a bevásárlás részévé tenni úgy, hogy az ne kényszernek, hanem természetes választásnak hasson? A válasz talán egyszerűbb, mint gondolnánk: kis lépésekkel, következetesen, és a saját ritmusunkban.

Az első fontos lépés a tudatosság. A kapkodós, impulzusok vezérelte vásárlás helyett érdemes időt szánni a tervezésre. Egy jól átgondolt bevásárlólista – ami elérhető a MySPAR mobilalkalmazásban –, vagy egy heti menü összeállítása nemcsak a pazarlást csökkenti, hanem pénztárcakímélő is. Ha pedig jóllakottan indulunk vásárolni, sokkal kisebb az esélye, hogy elcsábulunk egy-egy felesleges termék láttán. A termékek kiválasztásakor is érdemes megállni egy pillanatra. A helyi, szezonális alapanyagok választása nemcsak frissebb és finomabb ételeket eredményez, hanem a környezet terhelését is csökkenti. És ha épp fagyasztott zöldség vagy gyümölcs kerül a kosarunkba, azzal is jó döntést hozunk – hiszen ezeket a termékeket gyakran szezonjukban, érett állapotban dolgozzák fel.

Ételmentés és csomagolás: tudatos döntések az üzletben is

A fenntarthatóság azonban nem áll meg a polcoknál. Az ételmentés a bevásárlás során is fontos szempont lehet: a közeli lejáratú termékek, a kissé csúnyább, de ugyanolyan értékes zöldségek-gyümölcsök megmentése egyszerre kíméli a pénztárcánkat és csökkenti a kidobott élelmiszer mennyiségét. A Munch alkalmazáson keresztül vagy az üzletek akciós polcain barangolva igazi kincsekre lelhetünk.

A SPAR-ban történő vásárlás során a csomagolásra is érdemes odafigyelni. A saját textiltáska, a többször használható zöldséges zsákok vagy péksüteményes tasakok használata ma már könnyen beépíthető a mindennapokba. Ha mégis egyszer használatos csomagolást választunk, keressük a lebomló vagy újrahasznosítható megoldásokat, otthon pedig gyűjtsük szelektíven a hulladékot, és ha tehetjük, komposztáljunk.

A fenntarthatóság otthon folytatódik

Az igazi fenntarthatóság azonban nem ér véget a bevásárlókosárnál. A tudatos főzés, a maradékok kreatív újrahasznosítása, a heti menütervek segítenek abban, hogy ne csak környezettudatosabbak, de költséghatékonyabbak is legyünk. És ha egy-egy adag étel mégis megmaradna, a közösségi ételmentő csoportokban könnyen találhat új gazdára. Az új szokások kialakítása türelmet és kitartást igényel: nem az számít, hogy mindig tökéletes döntéseket hozzunk, hanem hogy tudatosan, apró lépésekben haladjunk előre. Az önreflexió segít abban, hogy felismerjük, mi működik jól, és min érdemes változtatnunk, így idővel nemcsak az életmódváltás, hanem a kitartásunk is megerősödik.

Évtervező: egész éves támogatás a fenntartható élethez

Az egészségtudatos, fenntartható életmód hónapról hónapra válik egyre könnyebbé az Évtervező segítségével. Az online elérhető, ingyenes platform nemcsak recepteket kínál a Nestlé és a SPAR kínálatára építve, hanem fenntarthatósági és dietetikai tanácsokat, havi bevásárlólistákat, és egy szokásfigyelőt is, amely segít a fejlődés nyomonkövetésében. A közösségi médián megjelenő szakértői videók – többek között Sárga Diána dietetikus, Fuller Bianka pszichológus, valamint Dr. Márton Kinga, a Nestlé PURINA állatorvosának közreműködésével – pedig abban is segítenek, hogy ne csak saját magunkra, hanem kisállataink jólétére is figyeljünk.

A fenntarthatóság közös felelősségünk, és minden apró lépés számít! A SPAR és a Nestlé közös célja, hogy valódi támogatást adjanak ehhez: inspirációt, tudást és praktikus segítséget, hogy a környezettudatos életmód ne teher, hanem természetes, örömteli része legyen mindennapjainknak.

Kezdd el még ma a tudatosabb életmód felé vezető utat – nézd meg a Nestlé és a SPAR Évtervezőjét, és inspirálódj hónapról hónapra hasznos tippekkel, receptekkel és szakértői tanácsokkal!

 
 
(Forrás: Szerkesztőség)