Valószínűleg mindkét faj gazdijai ódákat tudnának zengedezni arról, hogy a saját kedvencük miként fogadja azt, hogy ismét hazatért. Talán a legtöbben azonnal mégis azt mondanák, hogy a kutyák lelkesebbek, mint a cicák. Már csak a végtelen hűségükből is kiindulva…
Nos, egy egyetemi kutatásban is keresték erre a választ, de az elfogultság kikerülése érdekében nem a gazdik szavát vették alapul, hanem az állatok kémiai reakcióit.
A vizsgálat során azt figyelték, hogy milyen mértékben termelődik az állatok szervezetében boldogsághormon (oxitocin). Még a vizsgálat elején vért vettek 10 cicától és ugyanennyi kutyától, amely a kutatás alapjául szolgált és csak ezután engedték be hozzájuk a gazdikat, akik játszhattak, foglalkozhattak velük. Ezt ismételten vérvétel követett.
Kutyák esetében azt tapasztalták, hogy a vér oxitocin szintje 57% körül járt, amely ember esetében a családtagokkal való találkozáskor jelentkezik. Vagyis nemcsak az ember tekinthet családtagként az ebekere, hanem fordítva is.
Hogy milyen érték jött ki a cicák esetében? Nos, a macskák oxitocin-szintje csak 12% körüli volt. Sőt volt olyan cica, amelyiknél mindez mérhetetlenül alacsony volt. Ez az eredmény azt mutatja, hogy a macskák tényleg kevésbé szociálisak, sokkal önállóbbak, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy ők nem is tudnak olyan könnyedén felszabadulni idegen környezetben, mint a kutyák. Valószínűleg otthoni körülmények között vizsgálva sokkal magasabb érték született volna. Ezt a vizsgálatot mégis a kutyák nyerték.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!