A vérszívó kullancson kívül azonban olyan veszélyre is kell gondolni, mint a toklász. Igaz, hogy a kertben ugyanúgy begyűjtheti a kutyus, ezért fő cél ennek megelőzése. Minden füves területen megtalálható az a növény, amelynek magja olyan külsővel rendelkezik, amelynek a legkönnyebb talajba fúródást segítse. Csakhogy ilyen könnyen jut a kutyák bundájába és a bőrük alá és okoz hatalmas fájdalmat. A bőrbe fúródva ugyanis gyulladást okoz és a szövetekben „barangol” napokon, hónapokon át és a gyulladás mellett nagy fájdalommal jár mindez, ráadásul szövődményeket hagyhat maga után.

Nemcsak a bőrbe fúródva juthat az ebek szervezetébe, hanem szaglás útján az orron keresztül is, de a fülek, a szájüreg, a talppárnák, a szemhéj, a végbélnyílás és a nemi szervek sincsenek biztonságban.
Ha nem vesszük észre a toklász „támadását”, akkor akár a belső szervekig is eljuthat. Amennyiben látható, hogy toklász okozza a gondot és látszik a növényi rész, úgy megpróbálhatjuk egészben kiszedni, majd a sebet fertőtleníteni. Ha csak a vége látszik, akkor inkább orvosi segítséget kérjünk annak eltávolításához. Az érzékeny területek (szem, száj, fül, genitáliák) esetében is ajánlottabb szakavatott kezekre bízni kedvencünket.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!