Jump to content

Tudtuk, hogy értik, amit mondunk nekik

2017. 02. 17. 07:00

A okos kutyák képesek megtanulni a gazdáik által kimondott parancsszavakat és annak megfelelően teszik (vagy nem teszik) dolgukat.

A nyelvészek mégis inkább úgy vélték, hogy az ember által használt kommunikációs formára a kutyák nem képesek. Szerintük még az okos állatok is csak néhány szót tanulnak és értenek meg az emberi beszédből. Mégsem igaz ez?

Ennek kiderítésére az ELTE etológiával foglalkozó szakemberei vizsgálatba kezdtek. A vizsgálatba bevont kutyusoknak dicsérő szavakat mondtak megfelelő hanglejtéssel. Eközben vizsgálták agyi tevékenységüket is. A másik körben pedig úgy mondtak nekik dicsérő szavakat, hogy a hangsúly nem annak volt megfelelő. Ekkor is vizsgálták az agyi területek aktivitását.

Arra a következtetésre jutottak, hogy a kutya agya az emberhez hasonló módon dolgozza fel a beszédet. Ez azt jelenti, hogy a hangsúlyt a jobb agyfélteke kezeli, míg a szavakat, a jelentést pedig a bal agyfélteke. Sőt mi több, akkor reagálnak egy utasításra, ha annak jelentését tudják értelmezni.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu | flickr.com/képek)