Jump to content

Vészhelyzetben otthoni kedvenceink

2018. 04. 25. 06:00

Az élet kiszámíthatatlan. Ahogy az emberi életbe is beleszólhat bármi, igaz ez az állatokra is. Nem ennek árnyékában éljük az életünket, de fel kell készülni helyzetekre, amelyeket helyén kell kezelnünk.

Kutyusaink, cicusaink is megsérülhetnek. Akár játék közben adódhat olyan helyzet, hogy azt nekünk, gazdiknak kell ellátni, vagy legalábbis stabilizálni.

Ha nem is habzsolta kedvenced az ételt, akkor is torkán akadhat egy falat, amely fulladást, köhögést idézhet elő. Az is lehet, hogy egy játékkal játszott és azt egészben, vagy annak egy részét nyelte le, amely a légszomjat okozza. Azonnal nyisd szét az állat száját, hogy ki tudd venni, ami a levegő útját gátolja. Ha azonban semmit nem látsz a kutya szájában, de az állat ugyanúgy a levegőért küzd, akkor, mint emberek esetében is, alkalmazd a Heimlich-féle fogást. Vedd fel az állatot úgy, hogy a háta a mellkasodhoz lapuljon, feje felfelé nézzen. Összekulcsolt kezeddel a szegycsont alatti résznél húzd fel a kezeidet. Ha túl nagy és nehéz a kutyus, akkor a hátsó lábaira kell ültetni, de a masszírozó mozdulat hasonló.

Ha fájdalma van kedvencednek, és a közeledésedre is agresszívan reagál az amúgy jámbor eb, akkor szájkosarat kell rárakni. Ez nem érvényes akkor, ha roham, fulladás, légzési nehézség gyötri az állatot.

Sajnos nem ritka, hogy a kutyák szervezetébe méreg jut. Ha arra gyanakszol, hogy a te kedvenceddel is ez történt, akkor keverj egy pohár vízhez 2 kávéskanálnyi sót, majd fecskendezd be a kutya szájába. Ettől hányni fog az állat, de a fejtartására ügyelni kell, nehogy félrenyeljen. Amilyen gyorsan csak lehetséges, állatorvoshoz kell vinni.

Sokkos állapotba kerülhet az állat, ha valamilyen komoly sérülés érte, mérget evett, belső vérzése van. Ha nem látsz semmi külsérelmi nyomot a kutyán, de láthatóan rosszul van, akkor takard be a testét pléddel, és azonnal indulj vele állatorvoshoz.

Nemcsak a kullancsik csíphetik meg az ebeket, hanem a méhek, darazsak is, ám sokszor a fájdalmas harapás vagy csípést semmilyen tünetet nem okoz, de az arra érzékeny állatok esetében allergiás reakciót válthat ki. A megcsípett terület és környéke felduzzadhat, nyálazhat, levertté válhat. Mint az embernek, úgy a kutyának is segíthet a kalcium tabletta. Fél tablettát kell vízben feloldani és megitatni. Ha nem inná meg, akkor fecskendővel kell a szájába adagolni. Amennyiben nem javul az eb állapota, hanem további tünetek jelentkeznek, állatorvoshoz kell sietni.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.co.hu | fmenshealth.com, flickr.com/képek)