Általánosságban elmondható, hogy akinek van háziállata, annak pszichológiai egyensúlyát segít fenntartani az állat mind otthonában, de munkahelyén is.
Ismert, hogy a macska vagy a kutya simogatásával oldódik az emberben felgyülemlett feszültség, csökkentik a félelmet és a szorongást, hangulatjavítók, de hasznosak a fizikai erőnlét fenntartásában is.
Állatterápiát használnak gyerekeknél a tanulási nehézségek leküzdésében, de jól alkalmazható a lelki és családi feszültségek megoldásában, fogyatékossággal élők számára, drog- és alkoholfüggők esetében is.
Elméletileg bármelyik állat alkalmas az állatterápiára, de sok feltételnek meg kell felelni. Fontos, hogy ne legyen agresszív, szeresse a simogatást, legyen egészséges az állat, és a gazdája tudja kontrollálni.
A macskák elterjedt terápiás állatok. Esetükben fontos, hogy tűrje a simogatást, ne legyenek agresszívak vagy túl félénekek. Legyen számára megszokott a póráz használata és az utazás is.
Az Amerikai Egyesült Államokban olyan kísérletbe kezdtek, amelyben négyezernél több 30-75 év közötti embert vizsgáltak, akiknek fele macskatulajdonos volt. majdnem 10 évig tartott a vizsgálat, amely időszak alatt figyelemmel kísérték a halálozási okokat. Azt figyelték meg, hogy azok az emberek, akiknek macskájuk van, kisebb arányban haltak meg szívroham következtében. A macskatulajdonosok ugyanolyan rizikófaktorokkal éltek együtt (dohányzás, egészségtelen étkezés, mozgáshiány), mint azok a kísérleti alanyok, akiknek nem volt macskájuk.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a dorombolás és a macska simogatása csökkenti a vér stresszhormon szintjét, ami csökkenti a vérnyomást, a szorongást.
Macskatulajdonosok körében a szívinfarktus kockázata jelentősen kisebb.
(Forrás: otthonikedvenc.hu; Fotó: 2424.hu)