Jump to content

Kóborgyár világ

2018. 05. 17. 20:00

A felszabadon tartott vagy otthonról elkóborolt sokaságával van dolguk az állatvédőknek. Ez arról árulkodik, hogy a felelős állattartás mintája még sokaknál nem világos és az állatvédelem is gyermekcipőben jár.

Az állatvédők azonban leginkább a háziasított fajok mentésére törekednek, pedig az egykor háznál nevelkedő állatok a természetben nagy károkat tudnak okozni. Ez nem az állatok hibája, hanem azoké a felelőtlen gazdiké, akik miatt elszökhetett az állat, vagy egyszerűen csak kidobták kedvencüket az útra. Aztán persze lehetne beszélni még a szaporítókról is.

A macskákat azért háziasították, mert megfogta az ember körül lévő apró rágcsálókat. Mára az egyik legkedveltebb házi kedvenc a macska, de ha kikerülnek a természetbe, akkor a legnagyobb apróvadpusztítót láthatjuk személyükben. Akkor semmi gond nincs a macskás gazdikkal, ha kedvencüket chippel látják el, ivartalanítják, az állatok megkapja a szükséges védőoltásokat és megfelelően gondozzák. A szabadba kikerülő gazdátlan macskák fő táplálékát gyíkok, kisemlősök és énekesmadarak teszik ki. megbecsülni is nehéz, hogy hány kóbor és félszabadon tartott macska kóborol, és mind igyekszik a természetből beszerezni táplálékát. Pont ez a legnagyobb gond.

Mi a helyzet a kutyákkal? Ők is csúcsragadozóvá válnak az erdőkben, ha önként vagy az ember miatt megválnak otthonuktól. Egy-egy ország kóbor kutyáinak száma és a népesség száma közötti arány megfigyelhető. Amíg az emberiség száma kevesebb volt, úgy a kutyáké is. Ahogy nőtt a világ népessége, úgy nőtt a kutyák, velük együtt a kóbor kutyák száma is. A gazdátlan kutyák utánpótlása pedig az embertől függ, ugyanis sok állat szökik meg önszántából is, de sokat az emberek tesznek ki az utcára.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.co.hu | flickr.com/képek)