Jump to content

Szükség van a fecskéinkre, védjük őket

2019. 03. 04. 19:00

Várjuk vissza a költöző madarainkat. Néhány gólya már meg is érkezett, Tudjuk, hogy a jeladós gólya, Zoltán is úton van.

A gólyák után a fecskék fognak megérkezni, csakhogy sajnos évről évre egyre kevesebben vannak. Ezt már évek óta tudjuk, és a szakértők úgy becsülik, hogy jelenleg úgy egymillióval vannak kevesebben ezek a bájos kismadarak.

Ez az adat felkavarta az állóvizet, hiszen a kedves kismadarakat sokan szeretik. Mégis az emberi tevékenység is befolyásolhatja azt, hogy csökken a fecskék száma. Az emberi építkezés, a nem megfelelő felújítások, a fecskefészkek leverése, az élőhelyük rombolása és a klímaváltozást lehet mindezért okolni.

Ha a fecskéket ilyen helyzetbe keverte az ember, az emberi tevékenység, akkor bajban lehetnem más, emberi építményeket lakhelyéül választó madarak is.

A denevérek mellett a fecskék azok a madarak, amelyek a leghatékonyabban gyérítik a szúnyogokat. A kevesebb fecske jelenléte azt is feltételezi, hogy megnőhet a betegségeket terjesztő vérszívók száma. Ha a fecskék száma csökken, akkor súlyosan befolyásoljuk a környezetünk biológiai sokszínűségét. Éppen ezért nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a fecskéink lakhelyére. A már meglévő fészkeket egy épület újításakor is úgy kell kezelni, mint lakhelyet, madár lakhelyet, vagyis mielőtt belekezdenénk az átalakításba, fel kell érni, hogy van-e fecskefészek. Az aktív, költési időszakban nem szabad a fészkekhez nyúlni, ám amikor a fecskék téli szálláshelyükre repülnek el, az idő alatt érdemes az átalakítási munkálatokat végrehajtani. Az így esetleg megsérült fészkek helyére új, mesterséges fészkeket lehet visszarakni, hogy a következő költési időszakban újra birtokba vehessék.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.co.hu | képek: pixabay.com (A képek illusztrációk)