Jump to content

Leopárd a Budai-hegyekben

2015. 04. 02. 09:00

A Facebookon találtuk a WWF Hungary felhívását, olvassátok csak!

„Egy kifejlett hím leopárdról készült fotó a főváros közelében! Az állat valószínűleg hónapok óta tartózkodik a budai lakott területekkel határos erdőségben. Bár elképzelhető, hogy korábban fogságban tartott példányról van szó, a WWF Magyarország munkatársai szerint az sem kizárt, hogy a leopárd a Balkán-félsziget felől, vagy a Kárpátok erdőségein keresztül jutott el a főváros közelébe. A klímaváltozás számos faj elterjedését változtathatja meg drámai mértékben.

A leopárdról készült felvételt a WWF Magyarország egyik önkéntese juttatta el a szervezethez. Elmondása szerint túrázás közben, a Nagy-Hárs-hegyen sikerült lencsevégre kapnia az állatot. Miután észlelte a kirándulókat, a nagymacska néhány hatalmas ugrással eltűnt a sűrűben.

A leopárd számára nem szokatlan hazánk klímája, hiszen a perzsa alfaj elterjedési területe magába foglalja a Kaukázus lomberdő zónáját, sőt Törökország északkeleti részét is – mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője. A magyarországi tölgyesek vadállománya bőséges táplálékot biztosít számára. Bár lehetséges, hogy fogságban tartott és elszökött példányról van szó, azt sem tartják kizártnak a szakemberek, hogy természetes úton jutott el Közép-Európába a Balkán félsziget, vagy a Déli-Kárpátok irányából. A klímaváltozás számos faj elterjedési területét változtatja meg. A romló feltételek sok esetben nagy távolságok megtételére ösztönözhetik az állatokat, és a leopárd képes naponta 50-100 km-t is megtenni, ha szükségét érzi – fejtette ki a WWF munkatársa.

A leopárd emberre ritkán támad, és általában nem merészkedik a lakott területekre. Főként éjszaka mozog, nappal előszeretettel pihen nagyobb fák ágain, ahonnan jól belátja az erdő alját. Étlapján a gímszarvas, vaddisznó, őz, illetve a kisebb testű emlősök egyaránt szerepelnek. Testtömege elérheti a 80-90 kg-ot, így a hazánkban honos farkasokra, hiúzokra veszélyt jelent – amennyiben eljut az Északi-középhegységbe. A kifejlett barnamedvével kerüli a konfliktust, ám a bocsok könnyen az áldozatává válhatnak

.A WWF Magyarország értesülése szerint a Budai hegyekben tartózkodó példány befogására speciálisan képzett egységet indítottak. Sikeres akció esetén a tudományos vizsgálatokat követően egy olyan védett területre kerülhet, ahol jelenleg is kiterjedt populációja található. A WWF Magyarország jó kapcsolatokat tart fenn az iráni Golestan Nemzeti Parkkal, így valószínűleg ott tudnánk számára megfelelő élőhelyet biztosítani – tette hozzá Gálhidy László.

Bár a leopárd csak veszélyeztetés esetén támad, a befogásáig kérjük, hogy fokozott óvatossággal induljon mindenki útnak a Budai hegyekben.”

További érdekességekért kérjük keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu; facebook.com/wwfhungary, Fotó: facebook.com/wwfhungary)