Állataink ugyanúgy megbetegedhetnek, ők azonban nem tudják elmondani nekünk, de jelezhetik, hogy gond van. A tengerimalacoknál is felmerülhet a húgykő. Ezeknek a rágcsálóknak a vizelete nem olyan állagú, mint az embereké. Sokkal sűrűbb, fehéres színű folyadék. Ez teljesen normális, nincs ebben semmi különös, ugyanis a szervezetükben felgyűlt kalciumnak attól a mennyiségétől, amely nem kell szervezetükbe, így szabadulnak meg. Azonban ha túl sok kalciumhoz jut a rágcsáló, akkor bajt is okozhat. A kalciumkristályok először csak apró rétege rakódik le, de ha folyamatosan képződik az új réteg, ez a kő egyre nagyobb lesz az állat szervezetében és korlátozhatja, végül meg is akadályozhatja a vizelet szabad távozását. Az ilyen vesekövek néhány milliméteres nagyságtól akár a centis méretűek is lehetnek.
Ha a vizelet nem tud, vagy csak kínkeservesen tud távozni, az hatalmas fájdalommal és persze vizelés nehézséggel jár. Ekkor szokta a gazdi is észrevenni, hogy baj van kedvencével. Ha a tengerimalac állapota nem olyan súlyos, akkor megfelelő étrend biztosításával ezeket a vesében lerakódott köveket fel lehet oldani, és a működés visszaáll a szokott rendbe. Ha azonban nagyobb a baj, akkor műtéti úton tudja állatorvos eltávolítani a követ.
A gazdinak tehát arra kell odafigyelnie, hogy fontos a kalciumban gazdag tápanyag biztosítása kedvence számára, ám ha annak túlzottan magas az értéke, szintén árthat. A lucerna alapú széna és táp is okozhatja a húgykő kialakulását.