Jump to content

Biológiai védekezés mesterfokon

2016. 09. 07. 06:00

A rágcsálók szapora állatok, és ha megfelelő mennyiségű ételforrásra találnak, akkor gyorsan el tudnak szaporodni. Az ember kénytelen irtani őket, amihez általában mérget használ.

Él egy Kelet-Afrikában őshonos rágcsáló, amelyet nem mérgeznek, hanem ő teszi azt. Hogy honnan vesz mérget? Egy mérgező növény, az Acokanthera nevezetű fa kérgéből veszi a mérget. Ez az az anyag, amelyet a helyi bennszülöttek is mérgezett nyilaikhoz felhasználnak. A sörényes patkány alaposan megrágcsálja a fa kérgét, hogy hozzájusson a méreghez, és a nyálával elkeveredett anyagot felkeni a bundájára.

Azért különleges szokás ez, mert más emlősnél ez a fajta védekezési módszer teljesen egyedülálló. Semelyik más állat nem csinálja, azaz csak az ember. Ha egy kutya rátámad a méreggel átitatott bundájú rágcsálóra, halállal fog végződni a kutya sorsa. Sokáig nem tudták, hogyan mérgezhette meg a rágcsáló a kutyákat. Később már a mérget kimutatták ugyan, de nem tudták, hogyan jutott a sörényes patkányba. Kutatók alapos megfigyelése során derült ki, hogy a patkány szőrén lévő méreg öl.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu; flickr.com/kép)