Jump to content

48 évente tarolnak

2017. 03. 18. 19:00

A sáskajárásról már hallottunk. A vándorsáskák hatalmas rajokba verődve falnak fel számukra minden ehetőt, így veszélyeztetik Észak-Afrika és Közel-Kelet gazdaságát, megélhetését is.

Indiában nem a sáskák lepik el kéretlenül a környéket, hanem a patkányok. És ez így megy minden 48. évben. Egyszer csak feltűnnek, de nem csak néhány tucat állatra kell ám gondolni, hanem millió számra özönli el az országot.

Mivel nem minden évben feltűnő jelenségről van szó, ezért sokan azt hitték, hogy ez csak mítosz. Habár már a XIX. században is volt feljegyzés komoly éhínségről, de nem volt ismert, hogy mi miatt következett be. Az 1900-as évek közepén viszont már dokumentálták a patkányinváziót, a következőre pedig már szinte vártak a kutatók.

A patkányok millió számra tűnnek fel, hirtelen, váratlanul és látszólag a semmiből. Mintha a föld alól bújnának elő. De miért teszik ezt?

Indiában él egy bambuszfaj, amely India északkeleti részében él, és más faj lényegében nem is él azon a területen. Van egy év, amikor szinte végig virágzik a bambusz, majd a magok elhullatása után a növények elpusztulnak, helyet adva a fiatal példányoknak. Évtizedeken keresztül élnek a bambuszok, majd jön az újabb ciklus. Azaz 48 évente. Amikor megkezdik a bambuszok magjaikat hullatni, akkor jelennek meg a patkányok is. Azaz lakmározni mennek. Útközben persze ugyanúgy elfogyasztanak minden ehetőt, az ember számára éhínséget okoznak, betegségeket terjesztenek.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu | flickr.com/képek)