Jump to content

Kullancsszezon

2015. 04. 16. 09:00

Vége a téli időszaknak. A hideg ellen már nem kell védekeznünk, azonban most meg a kullancsok és egyéb vérszívók jelentenek gondot állataink számára.

Az 1-4 mm nagyságú, tojásdad alakú, lapos vérszívók a kullancsok. Séták, futás alkalmával gyűjtheti be állatunk, majd ahogy megszívja magát vérrel akár babszem nagyságúra is megduzzad. Ezek a kellemetlen élősködők 2-9 évig élnek, attól függően, hogy milyenek az életkörülményeik.

A lárvák kikelése is a hőmérséklettől függ, 2-8 hónap múlva kelnek ki a petékből. Ahhoz, hogy a lárvák növekedni tudjanak, vér szükséges számukra. A teljes kifejlődéshez 3 év szükséges, amely függ a tápláléktól. A kullancs az ember vérét is szívja, de kedveli a háziállatok, a földön fészkelő madarak, vadon élő emlősök, a hüllők vérét is.

Megtelepszik a bokrokon, fűszálakon úgy 1,5 méteres magasságig és onnan kerül a vért adó gazdájára, amelyet szag és hang alapján választ ki magának. Azonnal a megfelelő csatlakozási helyet keresi a gazdáján és a vérszívás után 3-8 nappal esik le onnan. Érdekes, hogy ha hűvös és nedves homokban van a kullancs, táplálék nélkül akár 6 évig is élhet.

Főleg április és június között, valamint szeptemberben fordul elő nagyobb számban a kullancs. A nagy szárazságban a nedves avar alá menekül.

Kutyáinkat célszerű megfelelő szerekkel védeni a kullancsok ellen. Ehhez külsőleg használatos cseppek, valamint oltás is segíthet.

A kullancs két betegségért tehető felelőssé: Lyme-kór és a kullancs-encephalitis.

Ha mégis kullancsot találunk kedvencünk bőrébe fúródva, akkor legfontosabb annak mihamarabbi eltávolítása. A legegyszerűbb, ha a speciális Kapiller-féle kullancs-kiemelő kanalat, esetleg csipeszt használunk.

További érdekességekért kérjük keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonkedvenc.hu; Fotó: origo.hu)