Azt már megtudtuk, hogy az oxitocin szintjének emelkedése váltja ki a szoros kapcsolatot ember és kutyája között, amit a szemkontaktussal érnek el. De milyen összefüggés van a szemkontaktus és az oxitocin növekedése között?
A Tokiói Egyetem munkatársai újabb vizsgálatokat végeztek. Több kutyának oxitocint adtak még azelőtt, mielőtt gazdáikkal kapcsolatba kerülhettek volna. Azt tapasztalták, hogy a gazdik és ebeik szemkontaktusának gyakorisága megnövekedett és a szemezés közben a gazdik oxitocin szintje is megemelkedett.
Lényegében a kutyusok rájátszanak az ember szülői érzékenységére. Úgy viselkednek, hogy azzal kiváltsák gazdáikból a jutalmazást, gondoskodást. A kutya az emberrel közösen töltött ideje alatt kifejlesztette azt a viselkedési szokáskört, amely azt imitálja, amit az anya a gyermeke iránt táplál. Amikor erre a kutyák képessé váltak, kialakulhatott a két faj közötti kötődés és a visszacsatolás is. Vagyis evolúciós mechanizmusokat használnak fel az ember ellen, vagy inkább az emberért. Ez ugyanis egy kétoldalú folyamat, és a kutyák ugyanazt érzik az ember iránt, mint fordítva.
Összegzésként, amikor kutyusunk nagy, kerek, igéző szemekkel bámul ránk, akkor nem csak az újabb adag élelem megszerzése forog a fejében, hanem a helyét is be akarja szívünkben még jobban biztosítani.
További érdekességekért kérjük keressék fel Facebook oldalunkat!
(Forrás: otthonikedvenc.hu; Fotó: cbsnews.com)