Ha nincs nevetős kutyád, akkor is bizonyára láttál már olyan jópofa kutyust, amelyiknek szája mintha tényleg mosolyra húzódott volna. Önkéntelenül mosolyt csal az ember számára is egy ilyen állat látványa. Nem kell semmi mást ezen kívül csinálnia. Elég, ha „mosolyog”.
Az ember igyekszik mindenre ráhúzni valamilyen emberi viselkedést. A velünk együtt élő kutyákra és macskákra különösen igaz. A „mosolygós” kutya számunkra azért olyan kedves látvány, mert az számunkra a jókedvvel, az örömmel társítható. Mosolyogni nemcsak jó, de látni is hasonló.
Már csak azt kellene tudni, hogy a kutyusok „mosolya” is az öröm kifejezésére szolgál? Tudósok keresték erre a választ. Habár a kutyák is sokféleképpen ki tudják fejezni azt, ha örülnek (ugrálása, csaholás, farok csóválás, harapdálás), de agyuk érzelmek kifejezéséért felelős része nem olyan fejlett, mint az emberé. A kutya mosolya egyáltalán nem az öröm kifejezését szolgálja, sokkal inkább az emberhez való alkalmazkodást jelenti. A kutyáink ugyanis tudják, hogy ha „mosolyognak”, akkor a gazdi boldog, kedvesen beszél hozzájuk, simogatást, finom falatot kapnak, vagy legalább remélhetnek. A kutyusok „mosolya” tudatos, de nem a nevetést fejezik ki, hanem hízelegnek a gazdinak, vagyis egy újabb kommunikációs eszköz.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!