Jump to content

A sóvár tekintet mögött az oxitocin áll

2016. 04. 09. 06:00

A kutyások ismerik azt a nézést, amikor kutyájuk mélyem a szemükbe nézve, egyfajta szugerálás által kívánja megbabonázni gazdáját, hogy célját elérje.

A kutyáinkkal létesített szemkontaktus és más kapcsolat is emeli az oxitocin szintjét emberben és állatban egyaránt. Ilyesmi érzés van anya és gyermeke között is.

Hatnak ránk állataink, ez egyértelmű, de ez a megnyilvánulás sokkal erőteljesebb, mint azt gondoltuk. A kutyák ráadásul számos dolgot árulnak el rólunk, emberekről is. Nincs még egy ilyen állatfaj az ember közelében, mint a kutya, amelyik már kölyökkorában is reagál az ember mozdulataira. Más állatoknál ez csak úgy érhető el, ha folyamatosan jelen van az ember az adott állat életében.

A kutyák annyira fogékonyak a társas információkra, hogy problémamegoldásuk is ki kiváló, de még a hibáik elkövetése is hasonlatos a gyerekek által elkövetett hibákhoz. Ahhoz, hogy a kutya ennyire sikeresen kommunikál az emberrel, ennyire hatékony a kutya-ember kapcsolat, az oxitocinnak, vagyis az úgynevezett szerelemhormonnak köszönhető. Az oxitocin egy adott fajon belüli társas kötődésben játszik nagy szerepet. A kutya és az ember kapcsolatában is megnő az oxitocin szintje.

Az emberek rajonganak a kölyökkutyákért. A kutyák sóvárgó tekintetükkel azért néznek ránk, mert meg akarják kapni a finom falatot, de az is szerepet játszik, hogy a gazdájával meglévő kapcsolatot így erősíti.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

 

(Forrás: otthonikedvenc.hu/forrás; flickr.com/kép; youtube.com/videó)