Jump to content

Ragadozó és zsákmány, mégis együtt élnek

2016. 05. 15. 07:00

Hallottunk már arról a madárról, amely ismeretében van annak, hogy hol van méz és odacsalogatja azokat az állatokat, amelyek épp azt keresik. A mézfogyasztó állat is jól jár, de a mézkalauz is hozzájuk a lárvákhoz, méhviaszhoz.

 

Ez a fajta szövetség mindkét félnek jövedelmező. Nem túl sűrűn fordul elő, ám Olaszország déli részén is egy állati szövetségre derült fény. A csóka és a fehérkarmú vércse mégis. A kutatók arra figyeltek fel, hogy a két madárfaj telepe túlságosan sűrűn van egymáshoz nagyon közel ahhoz, hogy ez véletlen legyen. Amíg a csóka más ragadozó madár zsákmányállata, de nem a vércséé. Főleg, hogy folyton őrrepüléseket hajtanak végbe, ám mivel dupla annyian vannak, így kevesebb őrszemre van szükség.

Amíg az őrök figyelik a területet, addig a tojók több időt tölthetnek a fészekrakással, a költéssel, a fiókák gondozásával. Így a fészekalj életben maradása, felnövése sokkal esélyesebb. Ez különösen fontos az olyan veszélyeztetett faj, mint a fehérkarmú vércse esetében, ezért a természetvédelmi döntések során is figyelembe kell venni a két madárfaj különös együttélését.

Főszerepeben a fehérkarmú:

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu; flickr.com/kép; youtube.com/videó)