Jump to content

Beszédes madárcsicsergés

2016. 07. 27. 19:00

A természetben akkor igazán jó lenni, ha a látvány mellé hangok is társulnak. A fák levelének sustorgása, a víz keltett zajok és a madarak éneke szívünket, lelkünket megörvendeztetik.

Számunkra a madarak kommunikációja érthetetlen. Olykor összevisszaságnak tűnik, mintha nem lenne benne semmilyen logika. Ha azonban tüzetesebben figyelünk a madárszóra, akkor visszatérő elemeket lehet bennük felfedezni.

Japán tudósok pedig egészen mást is felfedeztek a japán széncinegék társalgásában. A madarak kiadott hangjának sorrendje nagyon fontos. Olyanok, mint az értelmes mondatban az egymást követő szavak. A kutatóknak már bizonyítéka is van arra, hogy a hangok egymásutánisága összeáll madár értelemben vett szavakká, a szavak pedig mondatokká.

Máshogy reagálnak hangokkal, ha egy ragadozó madarat látnak, máshogy csivitelnek, ha táplálékot keresnek. A tudósok vizsgálatakor a sorrend megváltoztatásával olyan értelmetlen és értelmezhetetlen csicsergést kaptak a madarak, amelyre nem is reagáltak, hiszen nem volt jelentése.

Az a következtetésük, hogy ha a japán cinegék így kommunikálnak egymással, akkor könnyen lehet, hogy más madárfajok is mondatokban csicseregnek egymással.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu/forrás; flickr.com/képek)