Jump to content

Fogyóban vannak a fecskéink

2016. 05. 24. 07:00

A klímaváltozással járó változó környezeti viszonyok mindenhol megmutatkoznak, mindenhol és minden élőlényre kifejti valamilyen minőségű hatását. A fecskék számában is változások vannak.

Laikusként is észrevehettük, hogy a hazánkba érkező fecskék száma jócskán megcsappant. Amíg korábban tömegesen csiviteltek és cikáztak körülöttünk, ma már nem így van. Ezzel szemben újabbnál újabb szúnyogfajok tűnnek fel az országban, és egyre nagyobb területeket hódítanak meg. A kevés természetes ellenség miatt a világkereskedelem hatására ezek az új fajok terjesztik a magukban hurcolt kórokozókat. Ennek köszönhetően (nem köszönhetően) megjelent a kutyusoknál a szívférgesség Magyarországon is, de ugyanígy a szúnyogok számlájára írható a Dengue-láz és a szarvasmarhákat tizedelő kéknyelv betegség is.

Szúnyogok ezelőtt is voltak, de a legtermészetesebb ellenszerük azok az állatok, amelyeknek tápláléka ez a vérszívó. A molnárfecskék, füstifecskék, denevére jelentik a szúnyogok és a legyek leghatékonyabb védekezést. Emiatt még nagyobb figyelmet kapnak a fecskék.

Sajnos azonban az tapasztalható, hogy az élőhelyeik megbolygatásával, a fészkük megszüntetésével mi magunk járulunk ahhoz, hogy egyre kevesebben vannak. A kémiai anyagok túlzott használata, a klímaváltozás és az emberek madarakkal, élőlényekkel és azok élőhelyeivel kapcsolatos hozzáállása mind hozzájárul ahhoz, hogy egyre kevésbé tisztelnek meg jelenlétükkel a fecskék.

Sokunkat érinthet ez, hiszen ezek a kis madarak szeretik kihasználni az ember alkotta épületeket fészkük megépítéséhez. Éppen ezért biztosítanunk kell az aktív fészkek védelmét, segíthetjük a fecskéket sárgyűjtőhelyek kialakításával, műfészkeket rakhatunk ki számukra.

További érdekességekért kérjük, keressék fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: otthonikedvenc.hu; flickr.com/kép)