Szerkesztőség
2014.05.08.
A hörcsög az emberek képzeletében az egyik legkedvesebb, legaranyosabb állat. Kellemes a szőre, helyes a pofija, lehet őt szeretgetni. Pedig a kis kedvencünk tud ám agresszív támadó is lenni. Ahhoz, hogy igazából megismerjük, nem árt tisztában lenni az állat kommunikációs képességeivel. Ezek testhelyzetekkel (fejtartás, fülmozgatás, test- és farok tartás), hangokkal, illatanyagokkal, és ezek összességével történik. Ha a hörcsögünk felálló, előre irányuló fülekkel, és tágra nyílt szemekkel néz, miközben bajuszát előre mereszti - mozgatja, szimatol – akkor valami izgatja, valami iránt nagyon érdeklődik. Ez annyira izgalomba hozhatja, hogy ha valamit nem lát eléggé jól, két lábra is ágaskodik.
Szerkesztőség
2014.04.30.
Melyek a legfontosabb kérdések, mielőtt kis szőrös házi kedvencet választunk magunknak? Nyugodt legyen, vagy állandóan „pörgő”? Szórakoztató vagy egy helyben gubbasztó? Kicsi? Nagy? Végig kell vennünk, mire van szüksége, mekkorára nőhet meg, mennyi időnk lesz vele foglalkozni? Simogatni, szeretgetni akarjuk, vagy szívesebben lennénk csak megfigyelők az állat mindennapjaiban? És elsősorban mennyi az a költség, amit vállalni tudunk az első beruházásnál, és később a mindennapokban?
Szerkesztőség
2014.04.25.
Napjainkban még mindig a nyulak az egyik legkeresettebb kedvencek húsvét előtt, mivel sokan szeretnék, hogy legyen nekik egy. Az udvarban elengedik, aztán a gyermekek kimennek és a kis állatokkal együtt az elrejtett tojásokat keresik. Sokan csak most, az ünnepek után döbbennek rá, hogy felelőtlen döntés volt élő nyuszit vásárolni. A gyermekek „hisznek” a húsvéti nyúlban, amely tavasszal, általában húsvétkor jön, titokban, mint a Mikulás, és ő is ajándékot hoz nekik. De mi legyen velük, ha már nem „kellenek”?
Szerkesztőség
2014.04.23.
Véget ért a Húsvét, és minden bizonnyal nagyon sok családban kapott a kisgyerek élő nyulat. Ezt most még gondozza, ápolja, de ahogy múlik az idő, legújabb kis kedvence is úgy veszít a népszerűségéből. Az biztos, hogy a nyusziknál kevés kedvesebb háziállat akad a világon. De mit csináljunk vele, hogy az ünnep után is érezze a törődést, a szeretetet? Nagyon fontos a megfelelő méretű ketrec/nyúlház. A méretezésnél fontos, hogy strapabíró legyen, és a nyuszik felnőttkori méretét vegyük figyelembe, mivel gyorsan, kb. 6 hónap alatt elérik végleges nagyságukat.
Szerkesztőség
2014.04.17.
Nyuszisimogatóval és kisállatokkal várja a családokat húsvétkor a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény-és Vadaspark - tájékoztatta az állatkert az MTI-t. Húsvétkor a Kölyökdzsungel játszóház és terráriumban csokitojásokra bukkanhatnak játék közben a gyerekek, míg a létesítmény előterében nyuszisimogató várja majd az érdeklődőket - közölték. Tájékoztatásuk szerint a hosszú hétvégén minden nap többször egy animátor-állatgondozó mesél majd érdekeségeket a nyulakról az ünnepekre felállított kifutónál, a gyerekek ekkor kezükbe is vehetnek egy-egy állatot.
Szerkesztőség
2014.04.09.
A hörcsög akárcsak az amerikai rajzfilmekben, egésznap képes tömni magát, ha nem éhes, akkor is elraktároz valamit a pofájába. Ehhez viszont remek fogakra van szüksége. A hörcsög egyike annak a néhány állatnak, amelyek teljesen kifejlődött fogazattal születnek. Ezek a fogak viszont folyamatosan nőnek, de a rendszeres evéssel kemény rágásával folyamatosan koptatni tudja őket, így elkerülik a túlnövést. Vannak olyan hörcsögök, melyek a ketrecük rácsait, vagy a kisállat boltokban kapható rágófát használják rágásra, hogy ne tudjon a foguk túlnőni. Ha nincs semmi rágnivaló, amivel karbantarthatná a fogait, a fogak túlnőhetnek és átlyukaszthatják a szájat vagy a pofáját is.
Szerkesztőség
2014.03.14.
Sokan vannak, akik elhatározták, hogy nyulat szeretnének tartani, de nem tudják, miként fogjanak bele a nyúltartásba. Mindenekelőtt tudomásul kell vennünk, hogy a nyulak nem igénytelen állatok. Gondozásuk hasonló időt vesz igénybe, mint egy kutya vagy macska ellátása, és ennek sajnos a költségei is hasonlóak. A nyuszik akár bő 10 évig is élhetnek, így amikor megvásároljuk őket, hosszú távú felelősségvállalásra kell felkészüljünk. Azt is át kell gondoljuk, hogy a nyulak nem mindig nyitottak a dögönyözésre, sokszor jobban értékelik a nyugalmat, és közeledésünkre agresszívan reagálhatnak. A nyulak fő takarmánya a széna, amire egyes családtagok allergiásak lehetnek, akárcsak a nyúlszőrre.
Szerkesztőség
2014.03.04.
Idén a keleti sün védelmére (Erinaceus roumanicus) hívja fel a figyelmet az év emlőse országos rendezvénysorozat a Vidékfejlesztési Minisztérium által működtetett Vadonleső Program keretében. A sünbarát kert elnevezésű kezdeményezéssel a keleti sünök lakott területeken, kiskertekben való biztonságosabb megtelepedését, a regionális és országos mese- és képregényíró-versennyel pedig népszerűsítésüket, a környezeti nevelésbe való bevonásukat segítik. A rendezvénysorozat kezdeményezője a Vadonleső Program, támogatói pedig a Vidékfejlesztési Minisztérium mellett a nemzetipark-igazgatóságok, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, és a Magyar Emlőstani Társaság.
Szerkesztőség
2014.03.03.
Otthon tartható, szőrös, tollas vagy pikkelyes élő társból a legszélesebb a választék, bár a legutóbbi trendek az eleven kedvencek piacának jelentős átrendeződését mutatják. Boldogságunk változóban? A mindennapos rohanásnak és a számítógép vonzásának köszönhetően mind kevesebben tartanak például díszmadarakat. Leáldozott a hullámos és nimfapapagájoknak, kanáriknak és zebrapintyeknek. Az emberek többségének nincs kedve és ideje a kalitka mellől naponta felszedegetni a magokat, a hulladékot és eltakarítani a madárpiszkot. A lármás kedvencektől való tömeges elfordulás hét éve, a madárinfluenza hazai megjelenésével kezdődött és még ma is tart – emlékezik Néder András, az állateleséggel és -felszereléssel foglalkozó Budapest nagykereskedés igazgatója.
Szerkesztőség
2014.02.28.
Mint tudjuk, a tavasz a megújulás, újjászületés ideje. Ilyenkor kizöldül a természet és az állatok is ebben az időszakban szaporodnak, ezért találkozhatunk fészekből kiesett madárfiókával, mókuskölyökkel, erdei sétán kis őzgidával. Megpróbálom összeszedni ezen az oldalon azokat a fontos tanácsokat, melyek segíthetnek abban, hogy állatszeretetünk, természetes védelmi ösztönünk a kis árvák láttán- következménye ne káros, hanem hasznos legyen az állatvilág számára. Sajnálatos módon, ismeretek hiányában sokszor több kárt okozunk az 'árva' megmentésével, mint azzal, ha nyugodtan a helyén hagyjuk!
Szerkesztőség
2014.02.13.
A nyulak házi kedvencként való tartása a 90-es években vált nagy divattá az Egyesült Államokban, és onnan terjedt el a világ más országaiba. Azok az emberek, akik nem kertes házban laknak, vagy akik egész nap dolgoznak, nem tarthatnak sokféle állatot, de egy nyuszi praktikus megoldás lehet számukra. A kutyák például nem tarthatók kis lakásban és nem lehet őket hosszabb időre egyedül hagyni sem. Egy nyuszival viszont mindezt megtehetjük, és a nyuszik a szomszédokat sem fogják zavarni. Könnyen meg is szelídülnek, főleg, ha fiatal korukban kerülnek gazdájukhoz. A nyuszikat nem zavarja az állandó bentlakás. Ennek ellenére sokkal természetesebb körülményeket jelent kedvencünk számára, ha a lakásban kieresztve futkározhat, mint az, ha egész napra ketrecbe zárjuk.
Szerkesztőség
2014.02.05.
Állatvédelmi kurzust tartott pedagógushallgatóknak a Kaposvári Egyetem az Országos Állatvédőrség Alapítvány Cerberos Munkacsoportjával közösen. A civil szervezet kezdeményezésének helyet adó kampuszon az országban elsőként nyílt lehetőség egy 30 órás - szabadon választható - előadássorozatra, amelynek keretében a felelős állattartás elméleti és gyakorlati oktatását sajátította el 33 hallgató.